כמה שווה כתף ימין של י' – משגיחת בחינות באוניברסיטת חיפה?

כמה שופטים נדרשים בשביל להחליט בתיק? זו לא בדיחה שחוקה, אלא מציאות חייה של י', משגיחה בבחינות באוניברסיטה, שהגישה את תביעתה בשנת 2012. לאחרונה, לאחר ארבעה שופטים שנדרשו לתיק, שלוש שנים, שתי ערכאות, ומשרד עורכי דין אחד, י' זכתה  לקבל את הפיצוי [ע"א (חיפה) 30384-12-14].

בשנת 2010 הבחינה י' בסטודנטיות המעתיקות בבחינה, ירדה מן הבמה ומיהרה לעברן. בדרכה ראתה מקרן החוסם את כיוון הליכתה מימין ופנתה באופן חד שמאלה. י' נפלה ונחבטה ברצפת האולם וסבלה מפגיעה קשה בכתף ימין.

משגיחת בחינות מעדה ונחבלה בזמן בחינה. בית המשפט המחוזי התערב וקבע שאין להפחית לה מן הפיצוי בגין 'אשם תורם'

בבית-משפט השלום טענו הנתבעים, האוניברסיטה ומבטחתהּ, כי גרסתה של י' מגמתית, הואיל ובמסמכים שהוגשו למוסד לביטוח לאומי לא נזכר המקרן.

לא מצופה לזכור לפרטי פרטים את דרך נפילתה, עת הייתה שקועה בכאביה, פסק בית-משפט השלום. עדותה אמינה ותיאור התאונה נתמך בעובדה שנחבלה קשות בכתף ימין. יתר-על-כן הנתבעות לא הזמינו עדים רלבנטיים שהיו יכולים לסייע לטענתן.

האוניברסיטה התרשלה בהנחת המקרן בצורה לא בטיחותית ובאופן שחסם חלק מהמעבר. לי' נקבע 30% אשם תורם, הואיל והייתה יכולה להשתמש במדרגות מהצד השני של הבמה. בית-המשפט לא קיבל את טענתה, כי הגיוני היה לרדת בדרך הישרה אל עבר הסטודנטיות המעתיקות.

לאחר הפחתת אשם תורם ותגמולי המל"ל, פוצתה י' ב-158,590 ש"ח.

י' ערערה לבית-המשפט המחוזי, שם הלינה על ניכוי אשם תורם בשיעור חריג וכן על גובה הפיצוי. מנגד, טענו הנתבעות כי יש חוסר עקביות בגרסתה ולכן יש לדחות את תובענתה. עוד נטען כי י' ידעה היכן המקרן והיה עליה להיזהר. משכך לי' אשם תורם מכריע.

בית-המשפט המחוזי פסק כי גרסתה העובדתית של התאונה מהימנה ואין הצדקה להתערב בה. עוד הוא קבע כי היה על האוניברסיטה לדאוג למקום עבודה בטוח.

חישוב הפיצוי נותר על כנו, אך בכל הנוגע לסוגיית האשם התורם פסק בית-המשפט המחוזי כי אין לייחס לי' אשם תורם, ונסמך בכך על פסיקת בית המשפט העליון, לפיה אין לכרסם מהפיצוי המגיע לעובד ש"עלול בלהט עבודתו גם לטעות, אולם אין לראות בכך בהכרח רשלנות תורמת". לאור זאת, תוקן הפיצוי שנקבע לי' לסך 241,697 ש"ח.

פסק-הדין ממחיש בצורה הטובה ביותר את חשיבות השימוש בעורכי-דין מקצועיים ובשירות משפטי הטוב ביותר ולזכור – אף פעם לא להרים ידיים!

 

התמונה צולמה על ידי: Anthony P Buce  |  קישור לתמונה
פורסם בקטגוריה עדכוני פסיקה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.