התובע קפץ מעגלה חלודה בכנרת ונפצע מברזל ברגלו – האם יפוצה?

בימים אלה רבים מבלים בחופיה היפים של הכינרת. גם ש', בן 13, בילה שם עד אשר נתקל ב"אתגר": קפיצה מעגלת ברזל התקועה במים. ש' סיים את יומו בחדר מיון, מורדם ועם תפרים. מה פסק כבוד סגן הנשיא, השופט הראל מבית-משפט השלום בהרצליה? [ת"א 4457-10-11]

הבילוי השנתי של המשפחה נגדע, כשלפתע נשמעו צרחות. ש' נצפה שוכב במים כשרגלו תפוסה בברזלים, שחלקם חדרו לרגלו. רק לאחר כ-20 דקות ש' חולץ ולאחר טיפול נותר סובל בעיקר מצלקות.

האם יש לפצות תובע, שנפגע ברגלו בעת שקפץ מעגלת ברזל במי הכנרת, ומה אחריותם של הוריו?

השופט מצא כי מנהל האתר ומנהלת הכנרת לא הוציאו את העגלה, שהייתה תקועה במים. עוד מצא השופט כי האב ידע על "האתגר" ואף הוזהר על ידי מנהל האתר, אולם ש' עצמו לא הוזהר.

'הצבתי שלטים האוסרים על כניסה למים וסילקתי מכשולים', טען המנהל, אולם השופט פסק כי הוא לא פעל מספיק. החברה בבעלותו הפעילה מסעדה וחוף פרטי, והוא ידע על תאונות שאירעו שם בעבר אך לא דאג לשלום הנופשים. "החברה, הייתה מסיגת גבול בחוף ועשתה בו כבתוך שלה, תוך שהיא גובה תשלום מהנופשים עבור החניה והשימוש במתקנים שהוצבו על ידה והשירותים שסופקו על ידה, ביודעה כי הם רוחצים במים ותוך שהיא מציגה מצג באתר החברה כי אין מניעה להיכנס למים", פסק השופט.

לפיכך, נפסק כי היה עליו לדאוג לסילוק העגלה, כפי שאמנם עשה שעות לאחר המקרה.

מנהלת הכנרת טענה כי המפגע היה נסתר ולכן אין עליה אחריות. אולם השופט פסק כי העגלה בלטה מעל למים, וכי מוטלת על המנהלת חובה לאתר מפגעים ולסלקם מהמים. יתרה-מכך, נקבע כי המנהלת ידעה במשך שנים על הפעילות בחוף, ומשהותירה שם את המפגע – לא מילאה אחר תפקידה.

לגבי האב, הוכח כי הוא ידע על הימצאות העגלה ועל מעשי בנו. לכן, היה עליו לדאוג שש' לא יימצא בקרבת העגלה. משלא עשה כן, נקבע כי ישיב למנהל האתר ולמנהלת הכנרת 35% מהפיצוי שיקבל ש'. בסופו של יום, נפסקו לש' פיצויים בסך 103,000 ש"ח.

ולכם הורים יקרים – השגיחו על ילדיכם בכל מקום וזמן. אם חלילה ילדיכם נפצעו – דעו כי בעזרת ליווי משפטי מקצועי ניתן לקבל פיצוי, בהתאם לנסיבות המקרה, שיכול לסייע למשפחה ברגעי המשבר.

 

התמונה צולמה על ידי: StateofIsrael  |  קישור לתמונה
פורסם בקטגוריה עדכוני פסיקה. אפשר להגיע לכאן עם קישור ישיר.